RAID چیست؟

RAID چیست؟!

RAID مخفف عبارت REDUNDUNT ARRAY OF INEXPENSIVE DISKS است و تکنولوژی است که برای ترکیب چند هارد دیسک به یک واحد با هدف افزایش سرعت و کارایی و… می باشد. بدین صورت که چندین هارد دیسک به هم متصل میشوند و یک واحد را تشکیل میدهند، بسته به اینکه چه سطحی از تکنیک RAID پیاده سازی شده باشند، باعث افزایش کارایی سیستم میشوند و در سرور ها و کامپیوتر هایی که کارایی بالا دارند استفاده میشوند.

هارد دیسک

امروزه از فناوری RAID برای افزایش کارایی ، امنیت و ظرفیت استفاده میشود.

افزایش کارایی دلیل دیگری برای استفاده از این تکنولوژی است و دو هارد دیسک به هم متصل شده و یک حافظه را تشکیل میدهند برای افزایش کارایی. در این حالت کنترلر می تواند برای  داده ها به دو قسمت تقسیم کند و هر قسمت را در یک هارد دیسک قرار دهد. با این کار، کارایی سیستم و خواندن داده ها دوبرابر افزایش پیدا میکند.

امنیت : به این صورت که اطلاعات را بر روی دویا چند هارد دیسک نوشته خواهد  شد و در صورتی که یکی از دیسک ها با مشکل مواجه شد، همچنان اطلاعات توسط هارد دیسک دیگر قابل دسترس باشد.

ظرفیت  : دو هارد دیسک می تواند به هم متصل شده و یک واحد ذخیره سازی با ظرفیت بالا را تشکیل میدهند

تکنیک های RAID چگونه سازماندهی میشوند ؟؟؟

میتوان دو جنبه مستقل برای آن در نظر گرفت

  1. قرار دادن اطلاعات در آرایه با استفاده از تکنیک های STRIPING-PARITY و MIRRIRING
  2. پیاده سازی RAID  که شامل یاده سازی نرم افزاری و سخت افزاری میباشد
این مطلب را هم ببینید
چگونه امنیت وردپرس را تامین کنیم؟

 

STRIPING : تقسیم اطلاعات به بخش هایی با اندازه های مشخص سپس نوشتن این اطلاعات  به ترتیب در هارد دیسک ها که باعث افزایش فضای سیستم میگردد.

PARITY : در این تکنیک اطلاعات به بخش های مساوی شکسته میشوند و همچنین یک کد PARITY تولید و در یک یا چند هارد دیسک ذخیره میگردد. اطلاعات PARITY به سیستم RAID اجازه میدهد در صورتی که اطلاعات دچار مشکل شده باشند آنها را شناسایی  و بازسازی کند.

MIRRIRING : برای نوشتن یک کپی از اطلاعات  به طور همزمان بر روی چند هارد دیسک میباشد و باعث جلوگیری در از بین رفتن اطلاعات میشود.

تمام تکنیک های RAID بر اساس این سه تکنیک و یا ترکیبی از این سه عامل عمل میکنند.

تکنولوژی RAID راهکاری مهم در زمینه کارایی سیستم و امنیت اطلاعات سیستم است. ثبت اطلاعات با درجه امنیت بالا روی ابزارهای ذخیره سازی اطلاعات به ویژه فضای ذخیره سازی سرورها از آیتم های مهمی است که در زمان خرید و پیکربندی تجهیزات باید مد نظر داشته باشید.

 

امیدوارم که این مقاله براتون مفید بوده باشه و سعی کردیم با مختصر کردن مطالب کیفیت خوبی را در مطالب به شما ارائه دهیم.

اگر سوالی هست در پایین همین مقاله با ما به اشتراک بزارید تا در اولین فرصت در پاسخگویی حاضر باشیم

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

توسط
تومان
question