آی پی چیست ؟!

شاید خیلی از جاها توی تلفن همراه ها یا توی کانال های تلگرام دیده باشید که پست یا صحبتی از لغتی به نام آی پی که این کلمه  مخفف کلمه ی Internet Protocol است. و در واقع آدرس سخت افزار شبکه شماست.اجازه دهید تا با یک مثال خدمتتون توضیح بدم.

فرض کنین که میخواهید برای دوست خود یک نامه فیزیکی ارسال کنین و با ادرس دقیق که شامل کشور و شهر و محل سکونت و… که شامل اطلاعات نامه هست رو بنویسید و ارسال کنید حالا اگر این اطلاعات درست نباشد نامه به دست دوستتون نخواهد رسید. در رایانه یا فضای مجازی نیز به همین صورت هست. در واقع آدرس های آی پی مانند آدرس های فیزیکی هستند. وقتی دو دیوایس یا بیشتر بخواهند به هم متصل شوند هرکدام نیاز به یک آدرس واحد دارند تا از طریق آن قابل شناسایی باشند.

(۱۵۴٫۷۸۹٫۱۵٫۷۲۵) = یک نمونه آدرس آی پی

خب تا اینجا فهمیدیم که آدرس های آی پی آدرس هایی هستند که برای اتصال بین دستگاه ها استفاده میشود.

آدرس های آی پی معمولا از چهار بخش تشکیل شده اند که با نقطه از همدگیر جدا میشوند و هر بخش شامل سه عدد میشود.دتمنه هر بخش میتواند بین ۰ تا ۲۵۵ باشد.تمام دستگاه های متصل به اینترنت دارای یک آدرس آی پی مخصوص به خود هستند که بدان معنی است که میلیارد ها آدرس آی پی وجو دارد.

درحال حاضر ادرس های آی پی توسط نسخه جدید به نام IPV6 پشتیبانی میشود. دونسخه IP وجود دارد :

IPV4(آی پی نسخه ۴)

IPV6(آی پی نسخه ۶)

جالب تر اینکه بدانید نسخه ۴ دارای چهار میلیارد آدرس آی پی است. با این حال نسخه جدید ینی نسخه ۶ می تواند تریلیون ها آدرس آی پی برای تامین نیاز کلیه  کاربران و دستگاه های اینترنتی فراهم کند.

IP نسخه ۴ معمولا از اعداد در مبنای ۱۰ استفاده می کند و آن را به مبنای دو تبدیل میکند.همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم آدرس ها آی پی نسخه ۴ از چهاربخش تشکیل شده اند که هرکدام از بخش ها ۸ بین را در خود جای داده اند.درواقع ئسخه ۴ یک عدد۳۲ بیتی را در مجموع تشکیل می دهد.نسخه ipv4 برای ادرس های عددی مورد استفاده برای پیکربندی آدرس های IP قرار گرفت که در این مورد ممکن بود با دیگر آدرس های IP مغایر باشد. به همین دلیل IPV6 روش شش ظلعی را برای ارائه آدرس های IP منحصر بفرد میلیارد ها کاربر در جهان اتخاذ کرد. نمونه ایی از آدرس IPV6 عبارت است از :

چند نوع آدرس ای پی وجود دارد مثل ای پی های خصوصی و عمومی و… که در ادامه به چند نوع اشاره می کنیم:

 

 

آدرس IP خصوصی (PRIVATE)

ای پی های خصوصی ای پی هایی هستن که روی مودم های خانگی بصورت پیش فرض وجو دارد. و معمولا هم سازنده های این مودم های خانگی یک ای پی مخصوص دارند که روی دستگاه یا در دفترچه ی راهنما ثبت شده. نکته جالب اینکه اگر در منزل چند دستگاه به یک مودم خانگی متصل شوند، هرکدام از دستگاه ها یک ای پی اختصاصی دارند و این آدرس آی پی از دستگاه های خارج از محل کار یا شبکه خانگی شما غیرقابل دسترس هست. مثلا

۱۶۸٫۱۹۲٫۱٫۱

با استفاده از چند ترفند ساده میتوانید آدرس آی پی خودتان را پیدا کنید.اگر که دارای لپ تاپ و کاربر ویندوز هستید به راحتی در بخش فرمان (command prompt) دستور ipconfig را وارد کنین. ولی اگر مک دارید و کاربر مک هستید، باید در برنامه ی Terminal خود دستور ifconfig را وارد کنین و اگر با تلفن همراه از اینترنت استفاده میکنین برای  پیدا کردن آدرس ای پی  به تنظیمات وای فای خود برید. کاربران ios هم میتوانند با کلیک روی دکمه (i) در کنار شبکه یا اینترنتی که به آن متصل شده اند آدرس ای پی را پیدا کنند.

 

آدرس IP عمومی یا public

آدرس ای پی پابلیک یا بهتر بگم ای پی عمومی، آدرسی است که شمارا به دنیای وب متصل می کند. به تعریف ساده تر میتوان گفت که هر آدرس ای پی که بتوان از آن در شبکه جهانی وب و وبگردی استفاده کرد.

برای پیدا کردن آدر سای پی عمومی خود به سایت supprotAlly مراجعه کنین.

 

آدرس IP استاتیک و دینامیک

آدرس های ای پی استاتیک ادرس هایی هستند که به صورت دستی قابل تنظیم هستند و آنها را در شبکه ی دستگاه خود تنظیم و ذخیره می کنین. این آئرس های نمیتوانند به صورت خودکار ست شوند و کار کنند چون بصورت دستی وارد شده اند و به عنوان یک آدرس اینترنتی دائمی شناخته می شوند.این آدرس ها دارای اطلاعات زیادی هستند که دامنه ی هرکدام (نظیر قاره-کشور-شهر و…) مشخص کننده این اطلاعات هستند.

اما آدرس های داینامیک یا پویا به صورت خودکار پیکر بندی میشوند و هنگام تنظیم روتر یا همان مودم خانگی با اینترنت، آدرس ای پی را به شبکه خود اختصاص می دهد. این آدرس ها معمولا DHCP شناخته میشوند و هربار که سیستمی با شبکه ارتباط برقرار می کند آدرس آن تغییر میکند.DHCP می تواند مودم خانگی شما باشد که در محیط خانه یا محل کار شما آدرس IP را به شبکه شما اختصاص می دهد.

 

ممنون از اینکه در این قسمت هم همراه وبسایت و فروشگاه بزرگ دوباره سلام بودید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

توسط
تومان