پهنای باند چیست و چه فرقی با سرعت اینترنت دارد؟

همه ی ما کاربران دنیای وب هستیم و وب گردی میکنیم اما خب فقط ازش  استفاده میکنیم و اطلاعاتی ازش نداریم.

تاحالا به این فکرکردین که پهنای باند چیه و انواعش چیه و چی به چیه؟؟؟

 

سلام به دوستان عزیز وبسایت بزرگ دوباره سلام در این قسمت از مطالب سایت قصد داریم تا درباره ی پهنای باند براتون توضیح بدیم.

 

پهنای باند چیست ؟؟؟

به عنوان یک تعریف ساده پهنای باند بیشترین مقدار داده ای که از یک نقطه به نقطه ایی دیگر جا به جا میشود.به عبارت دیگر به ظرفیت انتقال داده روی شبکه اینترنت اشاره دارد و بر کیفیت و سرعت تاثیر دارد.

 

به عنوان مثال یک لوله آب را در نظر بگیرید هرچه بیشتر آب را باز کنیم آب بیشتری از لوله خارج میشود(پهنای باند بیشتر) و هرچه آب را کمتر کنیم پهنای باند کمتری را داریم و در اینجا آب خروجی از لوله به مانند اندازه ی پهنای باند است.

 

پهنای باند چه کاری انجام می دهد؟؟

پهنای باند در واقع مثل یک بزرگراهی  چند باند است که اتومبیل های دارای بار در حال حرکت هستند حالا هرچقدر باند های بزرگراه بزرگ تر باشد، تعداد ماشین های دارای باره بیشتری حرکت می کنند.

که در اینجا بزرگیه باند های بزرگراه، پهنای باند ما است و بار هایی که حمل میکنند داده های ما هستند.

 

پهنای باند و سرعت چه تفاوتی باهم دارند؟؟

خب همانطور که براتون توضیح دادیم پهنای باند یعنی مقدار داده ایی که در یک زمان مشخص از نقطه ایی به نقطه دیگر منتقل میشود.یعنی اگر ما بتوانیم در یک ثانیه هفت تا داده منتقل کنیم، پهنای باند ما هفت است و اگر سه داده  در یک ثانیه منتقل کنیم، پهنای باند ما سه است.

 

تفاوت پهنای باند و ترافیک چیست؟

خیلی از افراد ممکن است تا اصطلاح پهنای باند و ترافیک را اشتباه کنند.همانطور که در بالا توضیح داده ایم پهنای باند مقدار داده ای که از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل میشود اما ترافیک چیست؟؟؟

شما فرض کنین که از شرکت های خدمات دهنده ی اینترنت، یک مودم خانگی تهیه کردید و شما محدودیت دانلود تا ۲۰ گیگ را دارید، به این محدودیت دانلود در مودم را ترافیک اینترنتی می گویند. یعنی شما مجاز به استفاده از مقدار معینی هستید.

 

پهنای باند چگونه اندازه گیری میشود؟؟ 

پهنای باند را با واحد BPS=BIT PER SECOND بیت بر ثانیه نشان می دهند. بیت بر ثانیه نشان می دهد که چه مقدار در ثانیه داده دیجیتالی جا به جا میشود که به صورت باینری ینی صفر و یک است. در ابعاد بزرگتر MBPS و KBPS استفاده میشود. نکته ایی که حائز اهمیت است اینه که کیلوبایت بر ثانیه معادل ۱۰۲۴ بیت بر ثانیه است.برای اندازه گیری سرعت اینترنت از واحد بایت بر ثانیه استفاده میشود B\s و هر بایت معادل ۸ بیت است.

خب امیدواریم که این مقاله به نسبت کوتاه هم شمارو به مقصودتان رسانده باشد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

توسط
تومان