حملات DDoS چیست؟

جالب است که که بدانید امروزه یکی از بزرگترین نگرانی ها در بحث امنیت اینترنت، حملات دیداس(DDoS) هستند. اگر نمیدانید DDoS چیست،امروز با این مقاله همراه باشید.

 

حملات DDoS

اهداف یادگیری حملات DDoS چیست؟

  1. تعریف حملات
  2. توضیح ساختار کلی یک حمله DDoS
  3. تفاوت های بین 3 دسته اصلی حملات DDoS
  4. درک جند راهکار کاهش حملات DDoS
  5. انواع حملات DDoS

 

حملات DDoS

 

حمله DDoS چیست؟

حمله به اختصار مخفف (denial of service attack) به زبان ساده یعنی سرازیر کردن تقاضاهای زیاد به یک سرور (کامپیوتر قربانی یا هدف) و استفاده بیش از حد از منابع (پردازنده_پایگاه داده_پهنای باند_حافظه و…) به طوری که سرویس دهی عالی آن به کاربرانش دچار اختلال شده یا از دسترس خارج شود(به دلیل حجم بالای پردازش یا به اصطلاح overload شدن عملیات های سرور)، در این نوع حمله ها در یک لحظه یا در طی یک زمان به صورت مداوم از طریق کامپیوترهای مختلف که ممکن است خواسته یا ناخواسته مورد استفاده قرار گرفته باشند، به یک سرور (با آی پی مشخص) درخواست دریافت اطلاعات می شود و به دلیل محدود بودن قدرت پردازش سرور به کاربران در وضعیت  عادی، دچار وقفه در سرویس دهی یا حتی down شدن آن میشود.

حملات ddos اثربخشی خودرا با استفاده از چندین سیستم کامپیوتری در معرض خطر به عنوان منابع حمله ترافیک بدست می آورند.ماشین هایی که موردحمله قرار میگیرند، میتوانند شامل کامپیوتر ها و دیگرمنابع شبکه مثل دستگاه های IoT باشند.از نگاه بالا حمله DDOS مثل ترافیک نامنظمی است که بزرگ راه را بند آورده، و جلو ترافیک منظم را برای رسیدن به مقصد مطلوبش گرفته است.

حمله DDOS چگونه کار میکند؟

حمله DDOS به یک مهاجم برای کنترل یک شبکه از دستگاه یک از دستگاه های آنلاین و انجام حمله دارد.کامپیوتر ها و دیگر دستگاه ها(مانند دستگاه های IOT) با نرم افزار های مخرب آلوده می شوند و هرکدام به یک روبات تبدیل میشوند. پس از آن مهاجم کنترل از راه دور گروهی از ربات ها را در دست دارد که به عنوان یک بات نت(BOTNET) شناسایی می شود.

هنگامی که یک بات نت ایجاد شد، مهاجم با ارسال دستورالعمل های به روز به هر ربات قادر به هدایت ماشین ها از طریق روش کنترل از راه دور است. هنگامی که ادرس آی پی یک قربانی توسط بات نت مورد هدف قرار می گیرد، هر ربات با ارسال در خواست هایی به هدف را با سرریز ظرفیت مواجه می کند، و در نتیجه منجر به عدم دسترسی به ترافیک عادی می شود، تفکیک ترافیک حمله از ترافیک عادی کار دشواریست.

 

انواع حملات DDOS چیست؟

بردار های متفاوت حمله DDOS اجزای متفاوت یک اتصال شبکه را هدف قرار می دهند. برای درک اینکه حملات DDOS مختلف چگونه کار میکنند، لازم است بدانیم چگونه یک اتصال شبکه ایجاد می شود. یک اتصال شبکه در اینترنت از بسیاری از اجزای مختلف یا لایه ها تشکیل شده است. همانند شروع ساختن یک خانه از سطح زمین، در مدل هر مرحله هدف متفاوتی است که برای توصیف اتصال شبکه در 7 لایه متمایز استفاده می شود.

این مطلب را هم ببینید
آموزش افزونه نمایش حرفه ای ویژگی های ووکامرس با WooCommerce Variation Swatches

 

 

در حالی که تقریبا تمام حملات DDOS شامل غافلگیری کردن یک وسیله یا شبکه هدف با ترافیک می شوند، حملات را میتوان به سه دسته تقسیم کرد.مهاجم ممکن است از یک یا جند بردار حمله مختلف استفاده کند یا به طور بالقوه برداری های چرخه حمله براساس اقدامات متقابلی که توسط هدف انجام می شود پایه ریزی می گردد.

 

حمله DDOS در لایه کاربردی (Application)

هدف حمله :

این نوع حمله گاهی زمان ها با نام حمله DDOS لایه 7 خوانده می شود (با اشاره به لایه 7 مدل osi)، هدف این حملات خسته کردن منابع هدف است.این دسته از حملات، لایه ای را که در آن وب سایت ها بر روی سرور ایجاد شده و در پاسخ به درخواست های HTTP تحویل داده می شوند، هدف قرار می دهند.اجرای یک در خواست HTTP ساده،در سمت کلاینت ارزان است اما پاسخ به آن در سمت سرور هدف پر هزینه است،چون اغلب سرور بایستی فایل را بارگذاری کرده و کوئری های پایگاه داده را برای ایجاد تشخیص اینکه ترافیک مخرب است یا عادی کارسختی است.

 

مثال لایه کاربردی:

 

حمله DDOS در HTTP FLOOD

این حمله مثل زدن دکمه رفرش در یک مرورگر وب است که بارها و بارها در چندین کامپیوتر مختلف در یک زمان انجام شود.بنابراین تعداد زیادی از درخواست های HTTP ، سرور رت منهدم کرده و منجر به انکار سرویس می شود.این مدل از حملات DDOS می تواند از ساده تا پیچیده باشد.پیاده سازی های ساده تر این نوع ممکن است به یک URL با همان محدوده آدرس IP حمله ، مراجع و عوامل کاربر دسترسی داشته باشد.نسخه های پیچیده ممکن است از تعداد زیادی آدرس IP های حمله استفاده کنند و آدرس های تصادفی را با استفاده از ارجاع های تصادفی و عوامل کاربر هدف قرار دهند.

 

حملات پروتکل

هدف حملات :

حملات پروتکل، که به عنوان حملات خستگی نیز شناخته می شوند، با مصرف تمام ظرفیت موجود وب سرور ها ی منابع واسط مانند فایروال ها و متعادل کننده های بار، با مصرف تمام ظرفیت موجود وب سرورها یا منابع واسط مانند فایروال ها و متعادل کننده های بار، باعث اختلال در خدمات می شوند.حملات پروتکل، از نقاط ضعف لایه 3و4 از پشته پروتک استفاده می کنند تا هدف غیرقایل دسترس را به دست آورند.

 

مثالی از حمله پروتکل

 

حمله SYN FLOOD

حمله SYN FLOOD  مشابه یک کارگر در اتاق انبار است که در خواستی از قسمت جلوی فروشگاه منتظر تایید می ماند.سپس سپس این کارگر درخواست بسته های زیادی را بدون تایید می شود و عملا از کار می افتد و نمی توانند بسته های بیشتری را تحویل تحویل دهد و درخواست ها بی پاسخ می ماند.

این حملات TCP HANDSHAKE  با فرستادن تعداد زیادی از بسته های SYN  درخواست  اتصال اولیه TCP  با آدرسIP های منبع جعلی سوء استفاده می کند.ماشین هدف به تک تک  درخواست های اتصال پاسخ می دهد و سپس منتظر مرحله نهایی handshake  می ماند که هرگز اتفاق نمیوفتد و باعث خسته کردن منابع هدف در این فرایند می گردد.

این مطلب را هم ببینید
نحوه ی اتصال وردپرس به هاست

 

حملات حجمی

هدف :

این دسته از حملات تلاش میکنند با استفاده از تمام های پهنای باند موجود بین اهداف لینترنت بزرگنر، باعث ایجتد تراکم شوند.حجم زیادی از داده ها با استفاده از یک فرم تقویت یا وسیله ای دیگر برای ایجاد ترافیک بزرگ به سمت یک هدف ارسال می شود،مثل درخواست های یک بات نت.

حمله DNS AMPLIFICATION(حمله تقویت DNS)

مثالی از روش تقویت:

 

 

حمله DNS AMPLIFICATION مثل این است که شخصی با یک رستوران تماس  بگیرد و بگوید من یک عدد از تمام غذاهایی که دارید می خواهم ، لطفا با من تماس بگیریدو تک تک موارد سفارش را بگویید و شماره تلفنی که می دهد همان شماره تلفن هدف باشد.جالب است نه؟

با ارسال درخواست با یک آدرس IP تقلبی (آدرس آی پی واقعی هدف)، به یک سرور DNS باز، آدرس IP مقصد از سرور پاسخ دریافت می کند. مهاجم درخواست را  طوری طراحی کرده است که سرور DNS با مقدار زیادی از داده ها به هدف پاسخ می دهد. در نتیجه، هدف، یک نسخه تقویت شده از درخواست اولیه مهاجم را دریافت می کند.

جلوگیری از حمله DDoS

نکته کلیدی در کاهش خطر حمله DDoS ، توانایی  تمایز  دادن بین ترافیک عادی و ترافیک حمله است. به عنوان مثال، وقتی یک شرکت مشهور، محصول جدید خود را ارائه می دهد و مشتریان مشتاق برای بررسی یا خرید این محصول به وب سایت آن شرکت هجوم می آورند، قطع ترافیک وب سایت کاری صد در صد اشتباه است. اما اگر همین شرکت ناگهان با حجم بالایی از ترافیک از سمت افراد ناشناخته مواجه شود، تلاش برای کاهش حملات احتمالا ضروری است. مشکل اینجاست که جدا کردن مشتری واقعی از ترافیک حمله واقعا سخت است.

در اینترنت مدرن، ترافیک DDoS به شکل های مختلفی به وجود می آید. ترافیک از لحاظ طراحی می تواند از حملات تک منبع غیرمحرمانه تا حملات پیچیده و انعطاف پذیر چند برداری متفاوت باشد. یک حمله چند برداری DDoS از چندین مسیر حمله به منظور غلبه بر هدف از راه های مختلف استفاده می کند، و به طور بالقوه مانع تلاش های مهار حمله در هر یک ازین مسیرها می شود. حمله ای که چندین لایه پشته پروتکل را همزمان هدف قرار دهد، مانند DNS amplification (لایه های ۳/۴ هدف گرفته می شود) همچنین حمله HTTP flood (لایه ۷ هدف گرفته می شود)، نمونه ای از حمله DDoS چند برداری است.

مقابله با حمله چند برداری DDoS نیاز به استراتژی های متفاوت برای مقابله با مسیرهای مختلف دارد. به طور کلی، هرچقدر حمله پیچیده تر باشد، جدا کردن ترافیک عادی از ترافیک حمله دشوار تر است، هدف مهاجم اینست که این دو را تا حد ممکن با هم ترکیب کند و عمل مهار حملات را تا حد ممکن ناکارامد کند، بی تردید تلاش هایی که شامل حذف یا محدود کردن ترافیک می شود، ترافیک خوب را از بد جدا می کند و همچنین ممکن است با ایجاد تغییر و سازگاری در حمله، اقدامات مخالف متوقف شود. به منظور غلبه بر یک تلاش اختلال پیچیده ، راه حل لایه ای مفیدتر خواهد بود.

این مطلب را هم ببینید
اهمیت محتوا

مسیریابی چاله سیاه

یک راه حل موجود برای تقریبا تمام مدیران شبکه، ایجاد یک مسیر چاله سیاه (Blackhole) و هدایت ترافیک در این مسیر است. در ساده ترین شکل آن، وقتی فیلتر کردن Blackhole بدون معیار محدودیت خاصی اجرا می شود، هر دو ترافیک مشروع و مخرب شبکه به مسیر صفر یا Blackhole منتقل می شوند و از شبکه حذف می شوند. اگر یک منبع اینترنتی حمله DDoS را تجربه کند ، ارائه دهنده اینترنت (ISP) به عنوان یک حرکت دفاعی  ممکن است تمام ترافیک سایت را به سیاه چاله هدایت کند.

محدودیت سرعت

محدود کردن تعداد درخواست هایی که سرور در یک بازه زمانی مشخص قبول می کند نیز یک راه کاهش حملات انکار سرویس است. در حالی که محدود کردن سرعت باعث کاهش سرعت سرقت محتوا از وب سایت ها و کاهش میزان حملات بروت فورس می گردد. به احتمال زیاد به تنهایی برای مقابله با یک حمله پیچیده DDoS  مؤثر نخواهد بود. با این وجود، محدودیت سرعت جزء مفیدی در استراتژی کاهش اثربخشی DDoS است.

 

فایروال برنامه وب (Web Application Firewall)

یک فایروال برنامه وب یا WAF ابزاریست  که می تواند در کاهش حمله DDoS لایه ۷ کمک کند. با قرار دادن WAF بین اینترنت و یک سرور مبدا، WAF می تواند به عنوان یک پروکسی معکوس عمل کند، و کار محافظت سرور هدف از انواع مشخصی از ترافیک مخرب را انجام دهد. با فیلتر کردن درخواست ها بر اساس یک سری از قوانین مورد استفاده برای شناسایی ابزارهای DDoS،  با حملات لایه ۷ می توان مقابله کرد. یک مقدار کلیدی از  یک WAF موثر، توانایی اعمال سریع قوانین سفارشی در پاسخ به حمله است.

انتشار شبکه Anycast

این رویکرد کاهش، از شبکه Anycast برای پراکنده کردن ترافیک حمله در یک شبکه از سرورهای توزیع شده به نقطه ای که ترافیک توسط شبکه جذب می شود استفاده می کند. مثل تقسیم شدن یک رودخانه خروشان به چندین کانال های آب مجزای  کوچکتر ، این روش نیز تاثیر ترافیک حمله توزیع شده را به نقطه ای که در آنجا قابل کنترل باشد، و  انتشار هر گونه قابلیت اختلال غیرممکن باشد، پخش می کند.

قابلیت اعتماد به یک شبکه Anycast برای کاهش حمله DDOS به اندازه حمله بستگی به اندازه حمله و اندازه و  کارایی شبکه دارد. بخش مهمی از کاهش DDoS که توسط Cloudflare اجرا می شود استفاده از یک شبکه توزیع Anycast است.Cloudflare دارای یک شبکه ۱۵   Tbps(ترابایت در ثانیه) است که به مراتب بزرگتر از بزرگترین حمله DDoS ایست که ثبت شده است.

در صورت نیاز می توانید از کانفیگ امنیت ارائه شده در دوباره سلام استفاده کنید.

ممنون از اینکه در این مقاله هم همراه ما بودید.امیدواریم که این مقاله هم براتون مفیده بوده باشه.منتظر سوالاتتون هستیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

توسط
تومان
question