مروری بر زندگی استیوجابز

استیون پال جابز زاده ی ۲۴ فوریه ۱۹۹۵ در سان‌فرانسیسکو و در گذشته ی ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو بود.

او کارآفرین،مخترع و بنیان گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه ایی اپل بوده.در سال ۱۹۲۶ جابز به همراه یکی از دوستان خود بنام استیو وزنیاک ۲۶ ساله شرکت اپل را تاسیس نموند.اولین رایانه‌ی شخصی این شرکت بنام اپل۱بود و درست یک سال بعد در سال ۱۹۷۷ اپل ۲ راهی بازار شد.در طی یک اختلاف مدیریتی جابز اپل را ترک کرد و در همان سال شرکت نکست را تاسیس کرد و از مهمترین محصولات این شرکت میتوان به نکست کامپیوتر اشاره کرد که بعدها اولین مرورگر وب را میزبان شد. در سال ۱۹۶۶ شرکت اپل،شرکت نکست را به قیمت ۴۲۹ میلیون دلار خریداری کرد و طی این معامله استیوجابز مجدد به اپل برگشت و از اتفاقات مهم در این زمینه میتوان به تولید ای  پاد در سال ۲۰۰۱ و رونمایی از آیتونز استور در سال۲۰۰۳ و معرفی آیفون و ایپاد در سال های ۲۰۰۷و۲۰۱۰ اشاره کرد.

جابز در سال ۱۹۸۶ یک گروه گرافیکی از بخش گرافیک کامپیوتر لوکاس فیلم خریداری کرد.این شرکت که بعد ها توسط خودش پیکسار نامیده شد توانست فیلم پویانمایی موفقی بسازد.درسال ۲۰۰۶ والت دیزنی شرکت پیکسار را خریداری نمود و پس از این جابز سهام دار اصلی والت دیزنی مبدل شد و به هیئت مدیره ی آنجا درآمد.درسال۲۰۰۳ سرطان جابز تشخیص داده شد ودر سال ۲۰۱۱ از سمت مدیرعاملی اپل استعفا داد.تیم کوک از مدیران ارشد اپل،مدیر عامل شرکت اپل شد و جابز به عنوان رئیس هیئت مدیره به فعالیت های خویش ادامه داد.جابز درنهایت بر اثر عوارض ناشی از سرطان لوزالمعده در تایخ چهارشنبه ۵ اکتبر۲۰۱۱ در سن ۵۶سالگی در گذشت.

♦۸حقیقت جالب در مورد استیو جابز

استیو جابز سالانه فقط یک دلار از حساب شرکت اپل برای حقوق سالانه خود به عنوان مدیر اجرایی برمیداشت.

۱_تقریبا در تمام رایانه‌های مکینتاش اپل، امضای استیو جابز در داخل دستگاه حکاکی شده بود. مشتری‌ها بدون ابزار مخصوص قادر به دیدن امضای جابز نبودند ولی ابتکار اخلاق‌مدارانه جابز را تحسین کردند.

۲_استیو جابز به علت سرطان پانکراس فوت شد که بیماری وی به صورت مخفف،‌ PC نامیده می‌شود. این مخفف آشنا نیست؟! به نظرتان اتفاقی هست یا واقعا تقدیر وی این بود تا با PC از این دنیا برود؟

۳_محصولات اپل به صورت مستقیم دکمه‌ای برای خاموش کردن دستگاه ندارند. علت این بود که جابز از مرگ به شدت می‌ترسید. جابز می‌گوید وقتی چیزی خاموش می‌شود یعنی مُرده است!

۴_آخرین کلمات استیو جابز قبل از مرگش چه بود؟ فقط سه بار گفت Wow!

۵_استیو جابز پیرو مذهب بودایی بود و عادت داشت به هند سفر کند و به مدیتیشن بپردازد و به دنبال راه‌هایی برای زندگی ساده و محقرانه بگردد.

۶_جابز یک آمریکایی اصیل نبود و یک رگه سوری از پدر مسلمان داشت. استیو فرزند خوانده بود. نام پدر واقعی وی عبدالفتاح جندعلی و نام مادر واقعی وی جوآنا کارول شیبل است.

۷_جابز حتی یک خط هم کد برنامه‌نویسی ننوشته بود! او هیچوقت برنامه‌نویس نبود ولی همکاران فنی‌اش وی را مجاب ساختند که به برنامه‌نویسی نیاز است تا یک محصول انقلابی در عرصه تکنولوژی خلق شود.

۸_آخرین حضور جابز در رویدادهای شرکت اپل در برنامه معرفی iOS 5 و آی‌کلاد بود. آخرین سخنرانی وی در شرکت اپل در تاریخ ششم ماه ژوئن سال ۲۰۱۱ ثبت شد.

کلیدواژه : steven jobsاستیوجابز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

توسط
تومان